drevakV sobotu 22. 5. 2010 bude za účasti zástupců Parlamentu České republiky, Plzeňského kraje, a dalších představitelů veřejného a kulturního života slavnostně otevřena druhá budova Muzea Středních Brd v Areálu zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko ve Strašicích. Nejširší veřejnosti se areál pro běžný provoz otevře v neděli 23. května od 10,00 do 17,00 hodin.

Zpřístupněním budovy bývalých ubikací mužstva se završí druhá etapa projektu financovaného převážně z Regionálního operačního programu NUTS – Jihozápad s výraznou dotací Evropské unie. Částečně se na projektu vlastními prostředky podílela Obec Strašice.

V novém objektu se návštěvníkům představí další stálé expozice Muzea Středních Brd.  Naleznou zde dějiny vojenství v Brdech od r. 1945 po současnost, rozdělené do pěti tématických okruhů: „Armáda v Brdech 1945 – 1948, 1949 – 1969, 1970 – současnost“, „Brdské zajímavosti – osudové události na Brdech“ a konečně „Na brdském cvičišti“. Současně se představí expozice brdského venkova v podobě tří témat – „Les a voda ve službách člověka“, „Chléb, mléko a med“ a konečně „U nás“.

Ve vojenských expozicích zájemci naleznou nejen vyslovené militárie, jako jsou dobové zbraně a uniformy, ale i další vojenské a dobové reálie. Zajímavá je např. historická telefonní ústředna, typický kasárenský mobiliář či sádrový model pro odlévací formu sochy sovětského diktátora Stalina. Stálá expozice brdského venkova nabízí mj. pohled do včelníku, starý čap tesaný z jedlového kmene, vybavení historické truhlářské dílny, raritní „umrlčí“ židle a řadu dalších venkovských zajímavostí z regionu.

V přízemí objektu je připravena k zahájení provozu, k němuž dojde 1. června, nová turistická ubytovna s kapacitou 18 lůžek. Ubytovna je umístěna v autentických prostorech původních vojenských ubikací, vybavená stylovými vojenskými lůžky a s možností rovněž stylové přistýlky na vojenských sanitních nosítkách. Ostatní zařízení je krajně spartánské, jak se na bývalá kasárna sluší.

Součástí areálu je i nově zahradnicky upravený venkovní prostor s čerstvě vysázeným arboretem původních a typických introdukovaných druhů a malým geoparkem hornin z Brd a Podbrdska. Zahrada však bude minimálně po dobu jednoho roku zpřístupněná pouze po chodnících a vyštěrkované ploše, aby nedošlo k poškození nově osázených a osetých ploch. V zahradě budou vystaveny i některé historické zemědělské stroje.

Novinky návštěvníci naleznou i v suterénu objektu bývalé důstojnické vily, kde byla instalována nová expozice protileteckého krytu za druhé světové války s připomínkou civilní a požární ochrany, i poněkud chmurná stálá výstava místnosti určené k výslechům politicky nespolehlivých vojáků koncem 40. a počátkem 50. let minulého století. Významně se rozšířila i expozice živé přírody s mnoha dalšími dermoplasty.

V objektu vily rovněž probíhá dočasná výstava obrazů „Krajina Bohuslava Wünsche“.

Muzeum je v sezóně (od 1. 4. do 30. 9.) otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin a mimo sezónu (1. 10. – 31. 3.) ve středu od 13 do 17 a  v sobotu a v neděli pak od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Zájemci o nocleh mohou být ubytováni denně od 9 do 11 a od 15 do 17 hodin. K ubytování je důrazně doporučena předchozí rezervace.